انتخاب درست تک تک قطعات در خرید کامپیوتر از اهمیت بالایی برخوردار است. انتخاب مادربرد پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و مهم‌ترین دلیل پیچیدگی این است که کمتر شخصی به خرید درست مادربرد اهمیت می‌دهد و وقت کافی برای بررسی و خرید آن می‌گذارد. در این مقاله با تک تک المان ها و نحوه‌ی خرید یک مادربرد مناسب آشنا خواهید شد.

سوکت و چیپست درست را انتخاب کنید:

در هنگام خرید کامپیوتر شما می‌توانید هر پردازنده‌ای از اینتل یا AMD را انتخاب کنید، اما این مهمترین نکته در خرید مادربرد هماهنگ بودن چیپست مادربرد و سوکت اتصال آن با پردازنده انتخابی شما است. پردازنده‌های رایزن AMD از سوکت AM4 و نسل هشتم اینتل (کافی لیک) از سوکت LGA 1151 v2 استفاده می‌کنند.

سایزهای کوچک، مشخصات کمتر، قیمت مناسب‌تر:

مادربردها در سه سایز اصلی (به ترتیب سایز) Micro-ATX ،ATX و Mini-ITX تولید می‌شوند. شما می‌توانید از مادربردهای کوچک‌ و کیس‌های کوچک مناسب آن‌ها استفاده کنید و هزینه کمتری متقبل شوید اما به یاد داشته باشید تعداد اسلات های توسعه و رم کمتر خواهند بود. اگر اکنون به اسلات اضافه نیاز ندارید و برنامه‌ای برای اسلات اضافه ندارید، پول اضافی به سایز های بزرگتر ندهید.

خیلی نیاز به هزینه کردن ندارید:

در صورتی که قصد اورکلاک کامپیوتر خود را ندارید نیازی به استفاده از مادربردهای گران قیمت نیست. اما همیشه رده قیمتی مادربرد خود را با پردازنده و کارت گرافیک خود متناسب نگاه دارید.در خرید کامپیوتر انتخاب یک مادربرد با قیمت ۵۰۰ هزار تومان برای پردازنده‌ای ۴ میلیون تومانی انتخاب درستی نیست. در بازار کنونی برای سیستم های اقتصادی قیمت مادربرد تا  یک میلیون تومان پیشنهاد می‌شود. برای سیستم‌های متوسط یک میلیون تا حداکثر ۲ میلیون تومان رده قیمتی مناسب به حساب می‌آید و برای سیستم های حرفه‌ای رده قیمتی ۲ میلیون به بالا را می‌توان رده مناسب دانست.

مادربرد با وای-فای یا ویژگی‌های خاص را فقط در صورت نیاز تهیه کنید:

استفاده از مادربردی با وای-فای در صورتی که اتصال با کابل شبکه انجام می‌دهید کار صحیحی نیست و هزینه اضافی محسوب می‌شوند. باقی ویژگی های خاص را نیز به شرط نیاز تهیه کنید. مادربردی که مجهز به USB 3.1 GEN 2 یا Thunderbolt 3 باشد تقریبا تمامی نیازهای سیستم های متوسط را نیز پاسخگو خواهند بود.